Samtec, Inc. FSI-130-10-L-D-E-AD
FSI-130-10-L-D-E-AD picture photo
Mfg. Part Number
FSI-130-10-L-D-E-AD
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN INTERFACE ONE PC 1MM 60POS
Datasheet Download
FSI-130-10-L-D-E-AD.pdf
Availability of FSI-130-10-L-D-E-AD
QUANTITY
FSI-130-10-L-D-E-AD Order Process
Ship out your order
Specifications of FSI-130-10-L-D-E-AD
Internal Part NumberEIS-FSI-130-10-L-D-E-AD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFSI
PackagingBulk
Connector TypeStacking Compression
Number of Positions60
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.394" (10.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FSI-130-10-L-D-E-AD
Related LinksFSI-130-1, FSI-130-10-L-D-E-AD Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
FSI-130-10-L-D-E-AD Details Description
Related parts for FSI-130-10-L-D-E-AD
TVS DIODE 300VWM 486VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ESD HANDLER 8-3/4X7-1/8X1 datasheet.pdf
DIODE MODULE 800V 113A TO240AA datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
HEADER 19POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED MODULE 13W 3000K CCT datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf