Yageo CFN-25JR-52-390R
CFN-25JR-52-390R picture photo
Mfg. Part Number
CFN-25JR-52-390R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 390 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFN-25JR-52-390R.pdf
Availability of CFN-25JR-52-390R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CFN-25JR-52-390R Order Process
Ship out your order
Specifications of CFN-25JR-52-390R
Internal Part NumberEIS-CFN-25JR-52-390R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-500/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFN-25JR-52-390R
Related LinksCFN-25JR, CFN-25JR-52-390R Datasheet, Yageo Distributor
CFN-25JR-52-390R Details Description
Related parts for CFN-25JR-52-390R
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 16DIP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16QSOP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ12 13 OLIV datasheet.pdf
ADAPTER 144-TQFP LATTICEECP2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
IC SW IPS 1CH LOW SIDE DPAK datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PICKING 12-24VDC PNP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf