Vishay/Dale RER45F3740PCSL
RER45F3740PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER45F3740PCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 374 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F3740PCSL.pdf
Availability of RER45F3740PCSL
QUANTITY
RER45F3740PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F3740PCSL
Internal Part NumberEIS-RER45F3740PCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)374
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F3740PCSL
Related LinksRER45F3, RER45F3740PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F3740PCSL Details Description
Related parts for RER45F3740PCSL
IC SYNC FIFO MEM 1024X18 68-PLCC datasheet.pdf
LED 5MM VERT LOW CUR GREEN PCMNT datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 250MW SOT23 datasheet.pdf
KIT ESD & OC PROTECTION datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 53BGA datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A datasheet.pdf