CUI Inc. FSK-S15-5U
FSK-S15-5U picture photo
Mfg. Part Number
FSK-S15-5U
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
CONVERTER AC-DC 5V 3A 15 WATT
Datasheet Download
FSK-S15-5U.pdf
Availability of FSK-S15-5U
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FSK-S15-5U Order Process
Ship out your order
Specifications of FSK-S15-5U
Internal Part NumberEIS-FSK-S15-5U
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationFSK-S15-5U Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLPK, PTK, FSK, FSC 28/Sept/2012
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesFSK-S15
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)15W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsCommercial
FeaturesOCP, OTP, SCP
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Efficiency75%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension2.76" L x 1.77" W x 0.89" H (70.0mm x 45.0mm x 22.5mm)
Power (Watts) - Max15W
Line Regulation±1%
Load Regulation±1%
ApprovalsCB, CE, cUL, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FSK-S15-5U
Related LinksFSK-S, FSK-S15-5U Datasheet, CUI Inc. Distributor
FSK-S15-5U Details Description
Related parts for FSK-S15-5U
CONN HEADER .100 SNGL R/A 30POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 44A TO-251 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS STR .100" TIN datasheet.pdf
CONN HDR 10 POS 2.54MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
250 TB SPRING CLAMP datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 8CIRC .375 datasheet.pdf
1200UF 250V 35X50MM 105C 5000H datasheet.pdf