Huntington Electric, Inc./Vishay FSOT2011E10R00KE
FSOT2011E10R00KE picture photo
Mfg. Part Number
FSOT2011E10R00KE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 10 OHM 10% 20W
Datasheet Download
FSOT2011E10R00KE.pdf
Availability of FSOT2011E10R00KE
QUANTITY
FSOT2011E10R00KE Order Process
Ship out your order
Specifications of FSOT2011E10R00KE
Internal Part NumberEIS-FSOT2011E10R00KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesFSOT
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±10%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeSilicon Coated
Mounting FeatureFlange Braces, Right Angle
Size / Dimension2.000" L x 0.375" W (50.80mm x 9.52mm)
Height0.343" (8.71mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Flat Oval
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FSOT2011E10R00KE
Related LinksFSOT2011, FSOT2011E10R00KE Datasheet, Huntington Electric, Inc./Vishay Distributor
FSOT2011E10R00KE Details Description
Related parts for FSOT2011E10R00KE
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC DO204AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.245" UNIV datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 154 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 30POS SCKT datasheet.pdf