Huntington Electric, Inc./Vishay FSOT5509E500R0KE
FSOT5509E500R0KE picture photo
Mfg. Part Number
FSOT5509E500R0KE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 500 OHM 10% 55W
Datasheet Download
FSOT5509E500R0KE.pdf
Availability of FSOT5509E500R0KE
QUANTITY
FSOT5509E500R0KE Order Process
Ship out your order
Specifications of FSOT5509E500R0KE
Internal Part NumberEIS-FSOT5509E500R0KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesFSOT
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Tolerance±10%
Power (Watts)55W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeSilicon Coated
Mounting FeatureFlange Braces, Right Angle
Size / Dimension3.500" L x 1.187" W (88.90mm x 30.16mm)
Height0.594" (15.08mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Flat Oval
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FSOT5509E500R0KE
Related LinksFSOT5509, FSOT5509E500R0KE Datasheet, Huntington Electric, Inc./Vishay Distributor
FSOT5509E500R0KE Details Description
Related parts for FSOT5509E500R0KE
IC OPAMP JFET 2MHZ 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 14.3KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 8.76K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 7POS GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
OSC XO 25.001875 MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
QFN-28 STENCIL datasheet.pdf
BREAKER datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf