Fremont Micro Devices USA FT24C16A-UNR-T
FT24C16A-UNR-T picture photo
Mfg. Part Number
FT24C16A-UNR-T
Brief Description
IC EEPROM 16KBIT 1MHZ 8DFN
Datasheet Download
FT24C16A-UNR-T.pdf
Availability of FT24C16A-UNR-T
QUANTITY
FT24C16A-UNR-T Order Process
Ship out your order
Specifications of FT24C16A-UNR-T
Internal Part NumberEIS-FT24C16A-UNR-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size16K (2K x 8)
Speed400kHz, 1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN (2x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FT24C16A-UNR-T
Related LinksFT24C16, FT24C16A-UNR-T Datasheet, Fremont Micro Devices USA Distributor
FT24C16A-UNR-T Details Description
Related parts for FT24C16A-UNR-T
IC FILTER LOPASS DUAL T/H 24-DIP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SSOP datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 6POS .156 GREEN datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 60POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 0.062 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
CONN BLINDNG CAP JACK W/CBL CLIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 20% 310VAC AXIA datasheet.pdf
SUPER SEAL 34POS CAP ASSY H AU datasheet.pdf