Fremont Micro Devices USA FT24C16A-USG-B
FT24C16A-USG-B picture photo
Mfg. Part Number
FT24C16A-USG-B
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 16KBIT 1MHZ 8SOP
Datasheet Download
FT24C16A-USG-B.pdf
Availability of FT24C16A-USG-B
QUANTITY
FT24C16A-USG-B Order Process
Ship out your order
Specifications of FT24C16A-USG-B
Internal Part NumberEIS-FT24C16A-USG-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size16K (2K x 8)
Speed400kHz, 1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FT24C16A-USG-B
Related LinksFT24C16, FT24C16A-USG-B Datasheet, Fremont Micro Devices USA Distributor
FT24C16A-USG-B Details Description
Related parts for FT24C16A-USG-B
TRIMMER 100K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 19.44MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
RES 2.77K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf