Copal Electronics FT63EH503
FT63EH503 picture photo
Mfg. Part Number
FT63EH503
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
FT63EH503.pdf
Availability of FT63EH503
QUANTITY
FT63EH503 Order Process
Ship out your order
Specifications of FT63EH503
Internal Part NumberEIS-FT63EH503
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelFT63EH503
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesFT-63
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.323" x 0.276" Face x 0.276" L (8.20mm x 7.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FT63EH503
Related LinksFT63, FT63EH503 Datasheet, Copal Electronics Distributor
FT63EH503 Details Description
Related parts for FT63EH503
MOSFET N-CH 100V 10A TO-220AB datasheet.pdf
TRANS NPN 65V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5MM 2POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RJI CORD 4X22/7 IP20FLEX PVC MU datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 2.2A 14.5V datasheet.pdf