Copal Electronics FT63EH503
FT63EH503 picture photo
Mfg. Part Number
FT63EH503
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
FT63EH503.pdf
Availability of FT63EH503
QUANTITY
FT63EH503 Order Process
Ship out your order
Specifications of FT63EH503
Internal Part NumberEIS-FT63EH503
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelFT63EH503
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesFT-63
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.323" x 0.276" Face x 0.276" L (8.20mm x 7.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FT63EH503
Related LinksFT63, FT63EH503 Datasheet, Copal Electronics Distributor
FT63EH503 Details Description
Related parts for FT63EH503
TVS DIODE 15VWM 25.62VC AXIAL datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 129TAPS 14-TSSOP datasheet.pdf
PNEUM VLV SOLEND 3/2 110VAC N.C. datasheet.pdf
CONN PLUG 5 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
DIODE RECT 30A 200V 25NS TO-263A datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 2.5A 16DFN datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 15ppm 8pF 20 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN MALE M12X1 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 12K OHM 9SRT datasheet.pdf