Vishay/Dale RNC55H3120BSBSL
RNC55H3120BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3120BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 312 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3120BSBSL.pdf
Availability of RNC55H3120BSBSL
QUANTITY
RNC55H3120BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3120BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3120BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)312
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3120BSBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3120BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3120BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H3120BSBSL
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 10V 2917 datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 1.62KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 31POS SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 15UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf