Copal Electronics FT63EN500
FT63EN500 picture photo
Mfg. Part Number
FT63EN500
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
FT63EN500.pdf
Availability of FT63EN500
QUANTITY
FT63EN500 Order Process
Ship out your order
Specifications of FT63EN500
Internal Part NumberEIS-FT63EN500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelFT63EN500
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesFT-63
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.323" x 0.276" Face x 0.276" L (8.20mm x 7.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FT63EN500
Related LinksFT63, FT63EN500 Datasheet, Copal Electronics Distributor
FT63EN500 Details Description
Related parts for FT63EN500
JUMPER-H1507TR/A3048L/X 5" datasheet.pdf
IC SYNC BUCK CONTROLLER 28-SOIC datasheet.pdf
CONN PHONE JACK 3COND DBL CLOSED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 92K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CABLE 3COND 28AWG SHLD 500' datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf