Curtis Industries T37013-15-0
T37013-15-0 picture photo
Mfg. Part Number
T37013-15-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T37013-15-0.pdf
Availability of T37013-15-0
QUANTITY
T37013-15-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T37013-15-0
Internal Part NumberEIS-T37013-15-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits15
Number of Wire Entries15
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationPC Pin
Color-
Terminal Screw MaterialSteel, Stainless
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T37013-15-0
Related LinksT3701, T37013-15-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T37013-15-0 Details Description
Related parts for T37013-15-0
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
DIODE SW 600V DO219 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0091 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
8UF 200V 9.5X24 85C AXI datasheet.pdf