Copal Electronics FT63EP302
FT63EP302 picture photo
Mfg. Part Number
FT63EP302
Brief Description
TRIMMER 3K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
FT63EP302.pdf
Availability of FT63EP302
QUANTITY
FT63EP302 Order Process
Ship out your order
Specifications of FT63EP302
Internal Part NumberEIS-FT63EP302
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelFT63EP302
SeriesFT-63
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.276" x 0.276" Face x 0.228" L (7.00mm x 7.00mm x 5.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FT63EP302
Related LinksFT63, FT63EP302 Datasheet, Copal Electronics Distributor
FT63EP302 Details Description
Related parts for FT63EP302
IC DAC QUAD V-OUT12BIT LP 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC RESET MPU W/ADJ RESET SOT23-8 datasheet.pdf
IC SDRAM 512MBIT 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 72W 24V 3A datasheet.pdf
IC TUNER LOW IF DGTL 40TQFN datasheet.pdf
BOARD EVAL ISPMACH 4256ZE datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET TORX 12PC datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS R/A SKT SLD datasheet.pdf