Copal Electronics FT63EP501
FT63EP501 picture photo
Mfg. Part Number
FT63EP501
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
FT63EP501.pdf
Availability of FT63EP501
QUANTITY
FT63EP501 Order Process
Ship out your order
Specifications of FT63EP501
Internal Part NumberEIS-FT63EP501
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelFT63EP501
SeriesFT-63
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.276" x 0.276" Face x 0.228" L (7.00mm x 7.00mm x 5.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FT63EP501
Related LinksFT63, FT63EP501 Datasheet, Copal Electronics Distributor
FT63EP501 Details Description
Related parts for FT63EP501
CONN HDR 16POS DUAL VERT TIN datasheet.pdf
FUSE AUTO 80A 58VDC BLADE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 21A I2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH DARLNG 8DIP datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS SOT6 datasheet.pdf
1.25MM M HSG 16POS datasheet.pdf
PNL MNT 220V BLUE 3MM datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN M23 datasheet.pdf