United Chemi-Con LXZ35VB122M12X30LL
LXZ35VB122M12X30LL picture photo
Mfg. Part Number
LXZ35VB122M12X30LL
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
LXZ35VB122M12X30LL.pdf
Availability of LXZ35VB122M12X30LL
QUANTITY
LXZ35VB122M12X30LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXZ35VB122M12X30LL
Internal Part NumberEIS-LXZ35VB122M12X30LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.31A
Impedance25 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXZ35VB122M12X30LL
Related LinksLXZ35VB12, LXZ35VB122M12X30LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXZ35VB122M12X30LL Details Description
Related parts for LXZ35VB122M12X30LL
CARDEDGE 36POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 56TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 220K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 1MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 34POS datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT PIN datasheet.pdf