Copal Electronics FT63ES500
FT63ES500 picture photo
Mfg. Part Number
FT63ES500
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
FT63ES500.pdf
Availability of FT63ES500
QUANTITY
FT63ES500 Order Process
Ship out your order
Specifications of FT63ES500
Internal Part NumberEIS-FT63ES500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelFT63ES500
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesFT-63
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.323" x 0.276" Face x 0.276" L (8.20mm x 7.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FT63ES500
Related LinksFT63, FT63ES500 Datasheet, Copal Electronics Distributor
FT63ES500 Details Description
Related parts for FT63ES500
RES TEMP SENS 150 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 6.8K OHM 5% AXL datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 2A 600V 1PH 4SIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 640MA 120 MOHM datasheet.pdf
RES 0.215 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7.5A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf