Copal Electronics FT63ETP102
FT63ETP102 picture photo
Mfg. Part Number
FT63ETP102
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
FT63ETP102.pdf
Availability of FT63ETP102
QUANTITY
FT63ETP102 Order Process
Ship out your order
Specifications of FT63ETP102
Internal Part NumberEIS-FT63ETP102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelFT63ETP102
SeriesFT-63
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.276" x 0.276" Face x 0.228" L (7.00mm x 7.00mm x 5.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FT63ETP102
Related LinksFT63E, FT63ETP102 Datasheet, Copal Electronics Distributor
FT63ETP102 Details Description
Related parts for FT63ETP102
CONN RCPT VERT 10 PWR 20 SGL datasheet.pdf
DUPLEXER SAW 942.5MHZ W-CDMA VII datasheet.pdf