Copal Electronics FT63ETP501
FT63ETP501 picture photo
Mfg. Part Number
FT63ETP501
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
FT63ETP501.pdf
Availability of FT63ETP501
QUANTITY
FT63ETP501 Order Process
Ship out your order
Specifications of FT63ETP501
Internal Part NumberEIS-FT63ETP501
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelFT63ETP501
SeriesFT-63
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.276" x 0.276" Face x 0.228" L (7.00mm x 7.00mm x 5.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FT63ETP501
Related LinksFT63E, FT63ETP501 Datasheet, Copal Electronics Distributor
FT63ETP501 Details Description
Related parts for FT63ETP501
IC MPU SUPERVISORY 4.38V SOT23 datasheet.pdf
IC PROG VOLT CLAMP 24TVSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 32.13VC DO15 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
IC PROCESSOR AUDIO CAR RAD 44LQF datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 541 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf