Copal Electronics FT63ETV501
FT63ETV501 picture photo
Mfg. Part Number
FT63ETV501
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
FT63ETV501.pdf
Availability of FT63ETV501
QUANTITY
FT63ETV501 Order Process
Ship out your order
Specifications of FT63ETV501
Internal Part NumberEIS-FT63ETV501
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelFT63ETV501
SeriesFT-63
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.276" x 0.276" Face x 0.228" L (7.00mm x 7.00mm x 5.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FT63ETV501
Related LinksFT63E, FT63ETV501 Datasheet, Copal Electronics Distributor
FT63ETV501 Details Description
Related parts for FT63ETV501
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .600 52POS datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 120MA 24V RAD datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=500FT datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf