Copal Electronics FT63EX105
FT63EX105 picture photo
Mfg. Part Number
FT63EX105
Brief Description
TRIMMER 1M OHM 0.5W TH
Datasheet Download
FT63EX105.pdf
Availability of FT63EX105
QUANTITY
FT63EX105 Order Process
Ship out your order
Specifications of FT63EX105
Internal Part NumberEIS-FT63EX105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelFT63EX105
SeriesFT-63
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.323" x 0.276" Face x 0.276" L (8.20mm x 7.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FT63EX105
Related LinksFT63, FT63EX105 Datasheet, Copal Electronics Distributor
FT63EX105 Details Description
Related parts for FT63EX105
RES SMD 499 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 500KSPS 10-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 10.5A 1212-8 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 300MA 190 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 3W DO204AL datasheet.pdf