Copal Electronics FT63EX201
FT63EX201 picture photo
Mfg. Part Number
FT63EX201
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
FT63EX201.pdf
Availability of FT63EX201
QUANTITY
FT63EX201 Order Process
Ship out your order
Specifications of FT63EX201
Internal Part NumberEIS-FT63EX201
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelFT63EX201
SeriesFT-63
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.323" x 0.276" Face x 0.276" L (8.20mm x 7.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FT63EX201
Related LinksFT63, FT63EX201 Datasheet, Copal Electronics Distributor
FT63EX201 Details Description
Related parts for FT63EX201
IDC CABLE-AKN40A/ AE40G / X datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 48V datasheet.pdf
RES SMD 328 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 768K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE 3W RGHT 4PVH 4COL datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
LAMP MAGNIFIER 3.5 DIOPT LED 6W datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS datasheet.pdf
VARISTOR 90V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf