Samtec, Inc. FTMH-136-03-L-DH
FTMH-136-03-L-DH picture photo
Mfg. Part Number
FTMH-136-03-L-DH
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 72POS DL 1MM R/A SMD
Datasheet Download
FTMH-136-03-L-DH.pdf
Availability of FTMH-136-03-L-DH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FTMH-136-03-L-DH Order Process
Ship out your order
Specifications of FTMH-136-03-L-DH
Internal Part NumberEIS-FTMH-136-03-L-DH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRugged/Power Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFTMH
PackagingBulk
Connector TypeUnshrouded
Number of Positions72
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Height Stacking (Mating)-
Molding Height Above Board0.125" (3.17mm)
Contact Mating Length0.065" (1.65mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Features-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FTMH-136-03-L-DH
Related LinksFTMH-136, FTMH-136-03-L-DH Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
FTMH-136-03-L-DH Details Description
Related parts for FTMH-136-03-L-DH
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
IC DECODE/DEMUX 3-8LINE 16-SOIC datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.135" NYLON 7.62MM datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 6POS GOLD datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 136MHZ 6CLCC datasheet.pdf