Intel FV80503CSM66266SL2Z4
FV80503CSM66266SL2Z4 picture photo
Mfg. Part Number
FV80503CSM66266SL2Z4
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU PENTIUM MMX 266MHZ 296PGA
Datasheet Download
FV80503CSM66266SL2Z4.pdf
Availability of FV80503CSM66266SL2Z4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FV80503CSM66266SL2Z4 Order Process
Ship out your order
Specifications of FV80503CSM66266SL2Z4
Internal Part NumberEIS-FV80503CSM66266SL2Z4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesPentium MMX
PackagingTray
Core Processor-
Number of Cores/Bus Width-
Speed266MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O-
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case296-PGA
Supplier Device Package296-PGA
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FV80503CSM66266SL2Z4
Related LinksFV80503CSM, FV80503CSM66266SL2Z4 Datasheet, Intel Distributor
FV80503CSM66266SL2Z4 Details Description
Related parts for FV80503CSM66266SL2Z4
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONTROL LOGIC PLC 40 I/O datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 48TQFP datasheet.pdf
RES 20 OHM 8W 0.1% TO220 datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf