Huntington Electric, Inc./Vishay FVE030020ER800KE
FVE030020ER800KE picture photo
Mfg. Part Number
FVE030020ER800KE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 0.8 OHM 10% 300W
Datasheet Download
FVE030020ER800KE.pdf
Availability of FVE030020ER800KE
QUANTITY
FVE030020ER800KE Order Process
Ship out your order
Specifications of FVE030020ER800KE
Internal Part NumberEIS-FVE030020ER800KE
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesFVE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.8
Tolerance±10%
Power (Watts)300W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension1.125" Dia x 8.500" L (28.58mm x 215.90mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVE030020ER800KE
Related LinksFVE03002, FVE030020ER800KE Datasheet, Huntington Electric, Inc./Vishay Distributor
FVE030020ER800KE Details Description
Related parts for FVE030020ER800KE
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 47K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC ADC MICPWR SMPL 16BIT 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 88POS TYPE F VERT datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 22K OHM 10SIP datasheet.pdf
TXRX ESD 3.3V RS-485/422 8-MSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 115V datasheet.pdf
RES SMD 10.2KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf