Huntington Electric, Inc./Vishay FVTJ-225-1.0-NI-QC-BKTS
FVTJ-225-1.0-NI-QC-BKTS picture photo
Mfg. Part Number
FVTJ-225-1.0-NI-QC-BKTS
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 225W
Datasheet Download
FVTJ-225-1.0-NI-QC-BKTS.pdf
Availability of FVTJ-225-1.0-NI-QC-BKTS
QUANTITY
FVTJ-225-1.0-NI-QC-BKTS Order Process
Ship out your order
Specifications of FVTJ-225-1.0-NI-QC-BKTS
Internal Part NumberEIS-FVTJ-225-1.0-NI-QC-BKTS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesFVT
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)225W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesNon-Inductive
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension1.130" Dia x 10.500" L (28.70mm x 266.70mm)