Huntington Electric, Inc./Vishay FVTS05R2E10R00JE
FVTS05R2E10R00JE picture photo
Mfg. Part Number
FVTS05R2E10R00JE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 5W
Datasheet Download
FVTS05R2E10R00JE.pdf
Availability of FVTS05R2E10R00JE
QUANTITY
FVTS05R2E10R00JE Order Process
Ship out your order
Specifications of FVTS05R2E10R00JE
Internal Part NumberEIS-FVTS05R2E10R00JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesFVTS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.313" Dia x 1.000" L (7.94mm x 25.40mm)
Height-
Lead StyleCombo Leads
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVTS05R2E10R00JE
Related LinksFVTS05R2, FVTS05R2E10R00JE Datasheet, Huntington Electric, Inc./Vishay Distributor
FVTS05R2E10R00JE Details Description
Related parts for FVTS05R2E10R00JE
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
POE INJECTOR 30W 56V DESKTOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 1.33M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CLAMP GROUNDING datasheet.pdf
HC RELAY 1 FORM C 24VAC datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf