Huntington Electric, Inc./Vishay FVTS05R2E150R0JE
FVTS05R2E150R0JE picture photo
Mfg. Part Number
FVTS05R2E150R0JE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 5W
Datasheet Download
FVTS05R2E150R0JE.pdf
Availability of FVTS05R2E150R0JE
QUANTITY
FVTS05R2E150R0JE Order Process
Ship out your order
Specifications of FVTS05R2E150R0JE
Internal Part NumberEIS-FVTS05R2E150R0JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesFVTS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.313" Dia x 1.000" L (7.94mm x 25.40mm)
Height-
Lead StyleCombo Leads
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVTS05R2E150R0JE
Related LinksFVTS05R2, FVTS05R2E150R0JE Datasheet, Huntington Electric, Inc./Vishay Distributor
FVTS05R2E150R0JE Details Description
Related parts for FVTS05R2E150R0JE
FAN AXIAL 92X25MM 115VAC TERM datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 1210 datasheet.pdf
IC CASCADEABLE AMP 400MHZ 6-SON datasheet.pdf
RND SPACER 0.171" NYLON 23.37MM datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 120 OHM 10SIP datasheet.pdf
CABLE STRAP STAINLESS STEEL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf