Fox Electronics FVXO-HC52B-62.5
FVXO-HC52B-62.5 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-HC52B-62.5
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCXO 62.5MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FVXO-HC52B-62.5.pdf
Availability of FVXO-HC52B-62.5
QUANTITY
FVXO-HC52B-62.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-HC52B-62.5
Internal Part NumberEIS-FVXO-HC52B-62.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-HC52
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency62.5MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)29mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-HC52B-62.5
Related LinksFVXO-HC, FVXO-HC52B-62.5 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-HC52B-62.5 Details Description
Related parts for FVXO-HC52B-62.5
IC Z8PLUS MCU OTP 1K 18-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 250MW SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 48VOUT 50W datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 530MA 478.8 MOHM datasheet.pdf
CABLE TIE, HOOK & LOOP W/ SCREW datasheet.pdf
EMITTER UV 400NM 30MA RADIAL datasheet.pdf