Fox Electronics FVXO-HC53B-52
FVXO-HC53B-52 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-HC53B-52
Brief Description
OSC VCXO 52.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FVXO-HC53B-52.pdf
Availability of FVXO-HC53B-52
QUANTITY
FVXO-HC53B-52 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-HC53B-52
Internal Part NumberEIS-FVXO-HC53B-52
TypeVCXO
Frequency52MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-HC53B-52
Related LinksFVXO-H, FVXO-HC53B-52 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-HC53B-52 Details Description
Related parts for FVXO-HC53B-52
MEMORY CARD SRAM 8MB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 550MW SOD323F datasheet.pdf
SFP+ PATCH CABLE 1M 26AWG datasheet.pdf
QF50 SRD HDR RA W/ELV YEL 14POS datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINKABLE CAP 3.2MM datasheet.pdf