Fox Electronics FVXO-HC53B-98.304
FVXO-HC53B-98.304 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-HC53B-98.304
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCXO 98.304MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FVXO-HC53B-98.304.pdf
Availability of FVXO-HC53B-98.304
QUANTITY
FVXO-HC53B-98.304 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-HC53B-98.304
Internal Part NumberEIS-FVXO-HC53B-98.304
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-HC53
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency98.304MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-HC53B-98.304
Related LinksFVXO-HC5, FVXO-HC53B-98.304 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-HC53B-98.304 Details Description
Related parts for FVXO-HC53B-98.304
CONN RECEPT 40POS 0.9MM CRIMP datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
3 SPLIT SCREEN H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
VARISTOR 389V 40KA ENCASED datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS PNL MNT RA SKT datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 600V 25A GBPC-T/W datasheet.pdf