Fox Electronics FVXO-HC53BR-28.6363
FVXO-HC53BR-28.6363 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-HC53BR-28.6363
Brief Description
OSC VCXO 28.6363MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FVXO-HC53BR-28.6363.pdf
Availability of FVXO-HC53BR-28.6363
QUANTITY
FVXO-HC53BR-28.6363 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-HC53BR-28.6363
Internal Part NumberEIS-FVXO-HC53BR-28.6363
TypeVCXO
Frequency28.6363MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-HC53BR-28.6363
Related LinksFVXO-HC53, FVXO-HC53BR-28.6363 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-HC53BR-28.6363 Details Description
Related parts for FVXO-HC53BR-28.6363
SOFTWARE DIST LICENSE <10000 datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 1.13 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 200MA 4.7 OHM TH datasheet.pdf
CONN SHELL FOR 30POS PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 2 PORT datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf