Fox Electronics FVXO-HC73B-11.28845
FVXO-HC73B-11.28845 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-HC73B-11.28845
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCXO 11.28845MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FVXO-HC73B-11.28845.pdf
Availability of FVXO-HC73B-11.28845
QUANTITY
FVXO-HC73B-11.28845 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-HC73B-11.28845
Internal Part NumberEIS-FVXO-HC73B-11.28845
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency11.28845MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-HC73B-11.28845
Related LinksFVXO-HC73, FVXO-HC73B-11.28845 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-HC73B-11.28845 Details Description
Related parts for FVXO-HC73B-11.28845
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 1A 130 MOHM SMD datasheet.pdf
PWR SUP 12V 1200W 1U X 2U X 11" datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 27MHZ RRO 10QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE PIN datasheet.pdf