Nichicon UFG1J471MHM1TN
UFG1J471MHM1TN picture photo
Mfg. Part Number
UFG1J471MHM1TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UFG1J471MHM1TN.pdf
Availability of UFG1J471MHM1TN
QUANTITY
UFG1J471MHM1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UFG1J471MHM1TN
Internal Part NumberEIS-UFG1J471MHM1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current840mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFG1J471MHM1TN
Related LinksUFG1J47, UFG1J471MHM1TN Datasheet, Nichicon Distributor
UFG1J471MHM1TN Details Description
Related parts for UFG1J471MHM1TN
IC REG LDO ADJ 0.25A 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 60MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/PIN datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 19POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf