Fox Electronics FVXO-HC73B-60
FVXO-HC73B-60 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-HC73B-60
Brief Description
OSC VCXO 60.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FVXO-HC73B-60.pdf
Availability of FVXO-HC73B-60
QUANTITY
FVXO-HC73B-60 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-HC73B-60
Internal Part NumberEIS-FVXO-HC73B-60
TypeVCXO
Frequency60MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-HC73B-60
Related LinksFVXO-H, FVXO-HC73B-60 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-HC73B-60 Details Description
Related parts for FVXO-HC73B-60
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 96POS STR datasheet.pdf
OUTPUT MODULE DC G5 13MA 5VDC datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
MICRO 31POS PIN 20" datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 200MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf