Fox Electronics FVXO-HC73BR-11.2896
FVXO-HC73BR-11.2896 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-HC73BR-11.2896
Brief Description
OSC VCXO 11.2896MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FVXO-HC73BR-11.2896.pdf
Availability of FVXO-HC73BR-11.2896
QUANTITY
FVXO-HC73BR-11.2896 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-HC73BR-11.2896
Internal Part NumberEIS-FVXO-HC73BR-11.2896
TypeVCXO
Frequency11.2896MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-HC73BR-11.2896
Related LinksFVXO-HC73, FVXO-HC73BR-11.2896 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-HC73BR-11.2896 Details Description
Related parts for FVXO-HC73BR-11.2896
FIXED IND 5.6MH 68MA 37 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 1.27MM GLD SMD datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8.5A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
FERRITE CHIP 31 OHM 2000MA 1206 datasheet.pdf
DSUB DUPC CAP FE 37P BLACK datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 CRP TERM W/LUBE 30A datasheet.pdf
TVS DIODE 300VWM 486VC SMA datasheet.pdf
LED COOL WHITE 6500K 70CRI 2SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 51K OHM 16SOIC datasheet.pdf