Fox Electronics FVXO-HC73BR-27
FVXO-HC73BR-27 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-HC73BR-27
Brief Description
OSC VCXO 27.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FVXO-HC73BR-27.pdf
Availability of FVXO-HC73BR-27
QUANTITY
FVXO-HC73BR-27 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-HC73BR-27
Internal Part NumberEIS-FVXO-HC73BR-27
SeriesXPRESSO™ FVXO-HC73
PackagingCut Tape (CT)
TypeVCXO
Frequency27MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)35mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-HC73BR-27
Related LinksFVXO-HC, FVXO-HC73BR-27 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-HC73BR-27 Details Description
Related parts for FVXO-HC73BR-27
IC DAC 13BIT DUAL LP SER 16-DIP datasheet.pdf
CONN HOUSING PND 2MM 16POS DUAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5.2A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 8POS datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 750 OHM 50W datasheet.pdf
CONN D-SUB 50POS R/A datasheet.pdf