Fox Electronics FVXO-HC73BR-36.15
FVXO-HC73BR-36.15 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-HC73BR-36.15
Brief Description
OSC VCXO 36.15MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FVXO-HC73BR-36.15.pdf
Availability of FVXO-HC73BR-36.15
QUANTITY
FVXO-HC73BR-36.15 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-HC73BR-36.15
Internal Part NumberEIS-FVXO-HC73BR-36.15
TypeVCXO
Frequency36.15MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-HC73BR-36.15
Related LinksFVXO-HC7, FVXO-HC73BR-36.15 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-HC73BR-36.15 Details Description
Related parts for FVXO-HC73BR-36.15
CAP TRIMMER 10-180PF 100V TH datasheet.pdf
JUMPER-H1504TR/A2015L/H1504TR12" datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES 2.26M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
.050 4POS HORIZ SMT Z-BND HDR datasheet.pdf