Fox Electronics FVXO-HC73BR-37.056
FVXO-HC73BR-37.056 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-HC73BR-37.056
Brief Description
OSC VCXO 37.056MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FVXO-HC73BR-37.056.pdf
Availability of FVXO-HC73BR-37.056
QUANTITY
FVXO-HC73BR-37.056 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-HC73BR-37.056
Internal Part NumberEIS-FVXO-HC73BR-37.056
TypeVCXO
Frequency37.056MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-HC73BR-37.056
Related LinksFVXO-HC73, FVXO-HC73BR-37.056 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-HC73BR-37.056 Details Description
Related parts for FVXO-HC73BR-37.056
CONN HEADER VERT .100 40POS 15AU datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 125VDC 2AG datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 6.8K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
OS SERRATED TIE 3.9"L 18LB BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf