Fox Electronics FVXO-HC73BR-90.3168
FVXO-HC73BR-90.3168 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-HC73BR-90.3168
Brief Description
OSC VCXO 90.3168MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FVXO-HC73BR-90.3168.pdf
Availability of FVXO-HC73BR-90.3168
QUANTITY
FVXO-HC73BR-90.3168 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-HC73BR-90.3168
Internal Part NumberEIS-FVXO-HC73BR-90.3168
TypeVCXO
Frequency90.3168MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-HC73BR-90.3168
Related LinksFVXO-HC73, FVXO-HC73BR-90.3168 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-HC73BR-90.3168 Details Description
Related parts for FVXO-HC73BR-90.3168
IDC CABLE - ASC10B/AE10M/APK10B datasheet.pdf
RELAY RF SPST 500MA 12V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 8POS GOLD datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.29 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.97A 257 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 21.2V 600MW DO220AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf