Fox Electronics FVXO-LC53B-49.908
FVXO-LC53B-49.908 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-LC53B-49.908
Brief Description
OSC VCXO 49.908MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FVXO-LC53B-49.908.pdf
Availability of FVXO-LC53B-49.908
QUANTITY
FVXO-LC53B-49.908 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-LC53B-49.908
Internal Part NumberEIS-FVXO-LC53B-49.908
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-LC53
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency49.908MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-LC53B-49.908
Related LinksFVXO-LC5, FVXO-LC53B-49.908 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-LC53B-49.908 Details Description
Related parts for FVXO-LC53B-49.908
FIXED IND 120UH 1.1A 170 MOHM datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.339W SOT963 datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SOD123 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 38MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 0.3W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC INTERFACE SMARTCARD 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf