Fox Electronics FVXO-LC53BR-500
FVXO-LC53BR-500 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-LC53BR-500
Brief Description
OSC VCXO 500.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FVXO-LC53BR-500.pdf
Availability of FVXO-LC53BR-500
QUANTITY
FVXO-LC53BR-500 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-LC53BR-500
Internal Part NumberEIS-FVXO-LC53BR-500
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-LC53
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency500MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-LC53BR-500
Related LinksFVXO-LC, FVXO-LC53BR-500 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-LC53BR-500 Details Description
Related parts for FVXO-LC53BR-500
CLIP BATTERY D CELL UNINSUL SS datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 800MHZ 16QFN datasheet.pdf
CONN HDR BRKWY 5POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 14POS PNL MNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 180PF 450V C0G 0805 datasheet.pdf
10 SYS50 HDR DRRA W/.145 SOLDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf