Fox Electronics FVXO-LC72B-24.576
FVXO-LC72B-24.576 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-LC72B-24.576
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCXO 24.576MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FVXO-LC72B-24.576.pdf
Availability of FVXO-LC72B-24.576
QUANTITY
FVXO-LC72B-24.576 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-LC72B-24.576
Internal Part NumberEIS-FVXO-LC72B-24.576
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-LC72
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency24.576MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)34mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-LC72B-24.576
Related LinksFVXO-LC7, FVXO-LC72B-24.576 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-LC72B-24.576 Details Description
Related parts for FVXO-LC72B-24.576
CONN RCPT 4POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 150V 10A TO220AB datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
LUP 12.70/02/90 3.2SN GY datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 8LFCSP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
DSUB 25 F PCB R/A TIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf