Fox Electronics FVXO-LC72B-27
FVXO-LC72B-27 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-LC72B-27
Brief Description
OSC VCXO 27.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FVXO-LC72B-27.pdf
Availability of FVXO-LC72B-27
QUANTITY
FVXO-LC72B-27 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-LC72B-27
Internal Part NumberEIS-FVXO-LC72B-27
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-LC72
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency27MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)34mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-LC72B-27
Related LinksFVXO-L, FVXO-LC72B-27 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-LC72B-27 Details Description
Related parts for FVXO-LC72B-27
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 32-QFN datasheet.pdf
BATTERY PACK 12.0V 500MAH NIMH datasheet.pdf
RES 1.4M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-24VOUT SMD datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 0.100 SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 176X89MM 230VAC WIRE datasheet.pdf