Vishay/Dale RWR81S50R0FSBSL
RWR81S50R0FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S50R0FSBSL
Brief Description
RES 50 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S50R0FSBSL.pdf
Availability of RWR81S50R0FSBSL
QUANTITY
RWR81S50R0FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S50R0FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S50R0FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S50R0FSBSL
Related LinksRWR81S5, RWR81S50R0FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S50R0FSBSL Details Description
Related parts for RWR81S50R0FSBSL
TRANS PREBIAS NPN 300MW NS-B1 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 3.3-5V LPWR 28SOIC datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:6 100MHZ 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 90MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN COUPLER 15A 240V 19FT CABLE datasheet.pdf