Fox Electronics FVXO-LC73B-212.5
FVXO-LC73B-212.5 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-LC73B-212.5
Brief Description
OSC VCXO 212.5MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FVXO-LC73B-212.5.pdf
Availability of FVXO-LC73B-212.5
QUANTITY
FVXO-LC73B-212.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-LC73B-212.5
Internal Part NumberEIS-FVXO-LC73B-212.5
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-LC73
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency212.5MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-LC73B-212.5
Related LinksFVXO-LC7, FVXO-LC73B-212.5 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-LC73B-212.5 Details Description
Related parts for FVXO-LC73B-212.5
FIXED IND 4.7NH 300MA 230 MOHM datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC PC MNT SPST-N/O datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
WIREWAY GASKET AND SCREWS 8X8" datasheet.pdf
RES 301 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 32VWM 54.3VC P600 datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf