Fox Electronics FVXO-LC73B-316
FVXO-LC73B-316 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-LC73B-316
Brief Description
OSC VCXO 316.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FVXO-LC73B-316.pdf
Availability of FVXO-LC73B-316
QUANTITY
FVXO-LC73B-316 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-LC73B-316
Internal Part NumberEIS-FVXO-LC73B-316
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-LC73
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency316MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-LC73B-316
Related LinksFVXO-LC, FVXO-LC73B-316 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-LC73B-316 Details Description
Related parts for FVXO-LC73B-316
CAP FILM 0.27UF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT I2C PROGBL SOT23-6 datasheet.pdf
IC MPU MPC86XX 1.067GHZ 1023BGA datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
HANPORT DB9M/F W/ 10'CABLE, 120V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
1.27 BTB STACK HD SMT datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 51K OHM 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 140MA 2.4 OHM SMD datasheet.pdf
OSC OCXO 20MHZ CMOS SMD datasheet.pdf