Fox Electronics FVXO-LC73BR-108
FVXO-LC73BR-108 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-LC73BR-108
Brief Description
OSC VCXO 108.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FVXO-LC73BR-108.pdf
Availability of FVXO-LC73BR-108
QUANTITY
FVXO-LC73BR-108 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-LC73BR-108
Internal Part NumberEIS-FVXO-LC73BR-108
TypeVCXO
Frequency108MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-LC73BR-108
Related LinksFVXO-LC, FVXO-LC73BR-108 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-LC73BR-108 Details Description
Related parts for FVXO-LC73BR-108
FILTER 3-TERM 90MHZ 300MA SMD datasheet.pdf
IC MIXER 825-915MHZ 20TQFN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M10-1.25 6H 20MA datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B QUAD 68PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 25 M 8" YEL JACKS datasheet.pdf