Fox Electronics FVXO-PC53BR-155.52
FVXO-PC53BR-155.52 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-PC53BR-155.52
Brief Description
OSC VCXO 155.52MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FVXO-PC53BR-155.52.pdf
Availability of FVXO-PC53BR-155.52
QUANTITY
FVXO-PC53BR-155.52 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-PC53BR-155.52
Internal Part NumberEIS-FVXO-PC53BR-155.52
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-PC53
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency155.52MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-PC53BR-155.52
Related LinksFVXO-PC53, FVXO-PC53BR-155.52 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-PC53BR-155.52 Details Description
Related parts for FVXO-PC53BR-155.52
JUMPER-H1506TR/A3048R/H1506TR 3" datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10UMAX datasheet.pdf
RES 27 OHM 3W 10% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 0.3A 3PIN SPT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf