Fox Electronics FVXO-PC72B-212.5
FVXO-PC72B-212.5 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-PC72B-212.5
Brief Description
OSC VCXO 212.5MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FVXO-PC72B-212.5.pdf
Availability of FVXO-PC72B-212.5
QUANTITY
FVXO-PC72B-212.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-PC72B-212.5
Internal Part NumberEIS-FVXO-PC72B-212.5
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-PC72
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency212.5MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)41mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-PC72B-212.5
Related LinksFVXO-PC7, FVXO-PC72B-212.5 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-PC72B-212.5 Details Description
Related parts for FVXO-PC72B-212.5
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
IC 16BIT TRANSP D-LATCH 48-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 693.483MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO-215AA datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
MAIN FILTER - HEPA CHEMICAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 18-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
IC MMIC AMP HBT 1W 16-QSOP datasheet.pdf